Fietsen langs de grenzen van Gelre – 2

Van Rijswijk naar Asperen

Deze keer fiets ik samen met Henk Takken, die ook van fietsen houdt. Het is prachtig weer en we gaan met de auto naar het beginpunt van de route (tevens het eindpunt van de vorige keer). We gaan met de auto van Henk, maar daar gaat het mis! Mijn fiets is niet goed op de fietsendrager vastgezet en als we in Ermelo op een rotonde rijden, voelt Henk, dat er iets gebeurt. De fiets heeft losgelaten, maar zit gelukkig nog aan de riempjes bij de wielen vast. Hij stopt meteen en gelukkig valt de schade mee (fietstas en stuur). De fiets is niet beschadigd en we kunnen uiteindelijk de route helemaal doen.

Als we een stukje gefietst hebben, passeren we Buren. Daar doen we een koffiestop.

In de buurt van Beesd passeren we een uilen- en vogelpark.

In de buurt van Leerdam is nog een loopgraaf en een onvoltooide groepsschuilplaats, onderdeel van de Nieuwe Hollandse Waterlinie, gebruikt in de mobilisatieperiode 1939-1940.

In Rijswijk (Gld.) staat de auto, de fietsen gaan er nu veilig op en we keren terug naar huis.

Terug naar boven

Van Asperen naar Zuilichem (Meidijk)

Deze route begon ik in Leerdam. Via de rode route volgde ik de Grenzen van Gelre.

Omdat Leerdam nog in Utrecht (tot 2019 Zuid-Hollland) ligt, fiets ik Gelderland binnen om de route te starten. Het Heukelumse veer is een leuk elektrisch pontje.

Later steek de Waal over met de pont van Brakel. En als ik terugfiets naar Leerdam nog een keer.

Daarna fiets ik naar Slot Loevesteijn. Bij Brakel op de dijk kom ik op de terugweg langs het wapen van de voormalige gemeente Brakel met twee zalmen. In Brakel zie ik ook nog mooie Huis Brakel.

En als ik de Linge oversteek om weer in Leerdam te komen, ben ik Gelderland weer uit!

Van Zuilichem (Meidijk) naar Rossum

Deze keer fiets ik weer samen met Henk Takken. We gaan met de auto naar Rossum. Daar drinken we koffie en genieten van iets lekkers.

Daarna begint de fietstocht. We beginnen met de route naar het beginpunt van de grenzen van Gelre (de blauwe lijn). We hebben nu de wind grotendeels tegen, dus als we de eigenlijke route (de rode lijn) fietsen hebben we de wind in de rug.

Bij Nederhemert nemen we de pont over een dode Maasarm naar het eiland Nederhemert Zuid. Daar zien we kasteel Nederhemert, dat niet te bezichtigen is. En iets verderop staat de Eilandkerk. In de Tweede Wereldoorlog door oorlogshandelingen vernield en deels opgebouwd en gerestaureerd. Op het terrein is te zien, hoe groot de kerk was.

Naast de kerk liggen enkele grafstenen van adellijke families.

In Well passeren we Slot van Well, dat particulier bewoond wordt.

In Ammerzoden zien we Kasteel Ammersoyen vanaf de buitenkant, want het is gesloten vandaag. Er tegenover ligt de ruïnekerk, die nog maar deels als kerkgebouw in gebruik is.

En we wanen ons in het buitenland, als we Californië (bij Ammerzoden) en Rome (bij Rossum) passeren.

Klik hier om verder te lezen (deel 3).