In 2025 ga ik verder met het fietsen langs de grenzen. Ik ben al voor een groot deel rond.
Van Harderwijk naar Elburg
Deze keer begin ik van huis uit te fietsen en het doel is Elburg. Daarvandaan via de Flevopolder terug. Een route van 55 km.

Van Elburg naar Hattem
Deze route fiets ik samen met Henk Takken. Ik rijd met de auto naar hem toe en na samen koffie gedronken te hebben, vertrekken we via een prachtige route over de IJsselmeerdijk via Kamperveen en Zuideinde naar Hattem.
In Zuideinde stuiten we op een afgesloten weg. Eigenlijk zouden we die moeten volgen, wat niet mag van de verkeersregelaar. Als we een stukje teruggaan komen we weer bij de afgesloten weg. Daar zouden we door de berm mogen gaan tot waar het weer verhard is. De verkeersregelaar, die hier de wacht houdt, belt met zijn collega en hij laat ons toe, hoewel hij het er niet mee eens is.
Op deze kaart is te zien, waar we een stukje terug moesten.

Na kilometers fietsen over compleet nieuw wegdek, komen we bij de wegafsluiting m.b.v. een hek. Gelukkig kunnen er we eromheen.










Bij Noordeinde (gem. Oldebroek) aangekomen, zien we een oud huis met gedenkstenen ervoor.
De stenen voor “de Hagedoorn” in Noordeinde zijn afkomstig van de Noordermerksluis. Deze sluis diende voor de bemaling van de buitendijkse gronden bij Kampernieuwstad, zoals Noordeinde vroeger werd genoemd. De polder Oosterwolde had vier merken met een eigen afwateringssysteem. De drie merken naar Elburg toe loosden het overtollige water rechtstreeks op de Zuiderzee. Het Noordermerk lag hiervoor te laag. Vandaar dat er een windmolen op Noordeinde heeft gestaan. (Met dank aan Ronald Prins voor de informatie.)
Over de Hanesteen
In 1983 werd de naam van de Hattemerbroekersteeg veranderd, en is de Hanesteen weer teruggekomen. Het betekende dat de klokken in Hattemerbroek minstens 150 jaar werden teruggezet.
Voor Wie niet op de hoogte is, volgt hier een verklaring. De Hattemerbroekersteeg, de weg die vanaf de Ziuiderzeestraatweg tegenover de Middeldijk loopt, heette vroeger Hanesteenseweg. Op een kadasterkaart van omstreeks 1830 komt deze naam al voor. De weg ontleende zijn naam aan een steen, die daar waarschijnlijk eeuwenlang heeft gelegen, de Hanesteen. Volgens ouderen had de haan vanaf deze steen de voorbijgangers luid toegekraaid.
Sinds, 1989/1970 was de steen echter spoorloos verdwenen. Enkele leden van de Oudheidkundige Vereniging is het gelukt de originele Hanesteen op te sporen. Deze bleek in een tuin van een familie in Epe te liggen. Men was bereid de steen om te ruilen voor een gelijkwaardig exemplaar.
De Hanesteen heeft een plaatst gevonden in een gemeenteplantsoen tussen het Vijzelpad en de Oude Kerkweg. Hier was ook nog wat ruimte voor een rustieke zitbank, die was aangeboden door een firma uit Hattemerbroek.
In Hattem valt mijn gps-systeem uit en ik krijg het niet meer aan de praat. Maar de omgeving is me niet onbekend. We fietsen terug naar Elburg via een mooie route via Wezep en ’t Loo.
Benieuwd naar deel 5 van de routes? Klik hier…